На інші роботи, які не ввійшли в підряд, наданий Ляшкову (лише йому, бо Починін 17 вересня 1867 році від підряд) відмовився були складені кошториси, але самі роботи були відкладені на 1869-1871 роки. Роботи активно продовжувались протягом 1869-1873 років.

<b> Роботи з будівництва храму </b>

У 1869 році були виконані склепіння, у наступному — майже закінчена кладка з цегли. З цього приводу в газеті «Киевлянин» повідомлялося: «Кафедральний протоієрей Арсеній Овсянкін, піднявшись з хрестом в руці на висоту 20 сажень, у присутності виконроба В. Г. Шаламова, будівельника К. А. Ляшкова, сина його (Тимофія. — авт.) та деяких сторонніх осіб і робітників із різних великоросійських губерній, відслуживши на головному куполі молебень Господу Богу про закінчення робіт, затим окропив святою водою висоти храму і заклав в куполі цеглину, а за ним зробили те ж саме Шаламов та Ляшков».

Завершення строків будівництва планувалося на 1 листопада 1873 року, а відкриття собору — на весну наступного 1874 року. Велику увагу будівництву приділяв Волинський губернатор П. А. Грессер, який майже щоденно навідувався до собору і особисто спостерігав за ходом робіт. Взагалі Волинський губернатор П. А. Грессер (1832-1892 рр.) в Житомирі залишив по собі добрий слід. Серед багатьох корисних справ, зроблених ним за час управління Волинською губернією (1871-1878 рр.), є й проведення 18 грудня 1873 року одноденного перепису населення Житомира. Це було перше демографічне обстеження, яке дало цінні відомості про кількість населення, статевий і національний склад, його соціально-економічне становище. став одним із перших міст в Україні, де було здійснено подібний перепис. Саме під час губернаторства П. А. Грессера завершилося спорудження Спасо — Преображенського кафедрального собору (1874 рік).

Роботи з будівництва храму підходили до завершення. Залишалося небагато. Спорудження громовідводу, дозволене міністерством в 1870 році, здійснено під керівництвом архітектора В. Шаламова за 483 рублі 78 копійок. Тоді ж склепіння покрили повстю та змастили глиною, обштукатурили верхні та середні склепіння купола, частини верхніх та середніх арок, частину стін. У червні на будівництві з інспекцією побував видатний російський архітектор Іван Васильович Штром (він же був автором проекту житомирського міського театру на Пушкінській вулиці, спорудженого у 1855 році, який став однією з визначних пам’яток архітектури Житомира). В 1867 році за будівлю Олександрійської лікарні в Санкт-Петербурзі, споруджену за проектом І. В. Штрома і під його наглядом, отримав титул професора.

Рис. 38. Під час оздоблювальних робіт у соборі

В 1858-1860 роках він керував спорудженням Російської посольської церкви в Парижі. До кінця життя І. Штром був старшим архітектором Ісааківського собору та членом технічно-будівельного комітету Міністерства внутрішніх справ. Саме від Міністерства він і прибув з інспекторською місією до Житомира.

В 1871 році архітектором В. Шаламовим був складений і затверджений Міністерством внутрішніх справ додатковий кошторис витрат на шість хрестів, позолочених крізь вогонь, виготовлених фабрикантом Коротковим за 1 803 рубля.