Архієпископ Модест, як було зазначено вище, постійно опікувався церковним будівництвом — перш за все для зміцнення позицій офіційного православ’я. Своєрідними символами його діяльності стали Богоявленський монастир та Христова Архієрейська церква.

<b> Архімандрит Антоній </b>

З ім’ям Модеста пов’язана і знаменна подія в релігійному житті Житомира. З Нижнього Новгорода, де свого часу Модест очолював єпархію, він привіз до Житомира мощі Св. Анастасії Римлянини. З її особою, як і з багатьма невідомими прихильниками нової віри, пов’язані суворі події, через які пройшло християнство в своїй історії. Св. Анастасія в III ст. була по-звірячому закатована в Римі в період гоніння на християн. її мощі протягом 16 століть зберігались на Сході. В 60-х роках XIX ст. Антіохійський патріарх Ієрофат передав їх в Росію. Згодом вони дістались архієпископу Модесту. Св. Анастасію оголосили покровителькою Житомира і двічі на рік з молебнями і хресними ходами урочисто відзначалися дні її пам’яті та перенесення мощей до Житомира. Перед смертю Модест, який понад 40 років зберігав мощі Св. Анастасії у себе, заповів їх Преображенському собору.

З ім’ям Св. Анастасії пов’язана цікава сторінка в історії освітянства Житомира. У1911 році неподалік собору на вулиці Вільській було відкрито жіночу Анастасіївську гімназію. її відкриття стало ніби своєрідним продовженням тієї справи, якій присвятив своє життя покійний архієпископ Модест — боротьбі за чистоту православ’я від впливу «іновірців».

Модесту належить ідея створення під Спасо — Преображенським собором Анастасіївської печерної церкви. На її будівництво архієпископ пожертвував 2000 рублів із власних коштів (загалом на її будівництво надійшло 4840 рублів від громадян, інших церковних общин).

Рис 45. Архімандрит Антоній (Олексій Павлович Храповицький)

Та побачити своє дітище Модесту не судилося. Анастасіївську церкву було закладено 19 грудня 1902 року новим архієпископом Антонієм вже після смерті Модеста.

Помер Модест у 1902 році. Похорони відбулись 13 квітня. Святим Синодом погребіння було доручено одному із найстаріших архієпископів Російської Православної Церкви — архієпископу Херсонському і Одеському Іустину. Незважаючи на дощову погоду, похорони були надзвичайно багатолюдні. О третій годині дня почався винос тіла з Хрестової єпархіальної церкви, що на вулиці Великій Бердичівській. Довгою вереницею процесія рушила до кафедрального собору. По дорозі, біля Михайлівської церкви та каплиці (нинішній Соборній площі), відбулись короткі моління. Безперервно лунали з дзвіниць всіх церков поховальні дзвони. Архієпископа Модеста було захоронено в підвальному приміщенні собору, там, де були поховані його попередники Агафангел та Тихон.